piątek, 22 kwietnia 2016

"Nazistki" - okrutne, wyrachowane, uległe

     Już za tydzień w księgarniach „Nazistki” – książka opisująca życie kobiet w Trzeciej Rzeszy: od szkół dla żon, poprzez członkostwo w Lidze Niemieckich Dziewcząt (BDM) i udział w aryjskim programie rozrodczym o nazwie Lebensborn, po domy uciech nadzorowane przez służbę bezpieczeństwa.

    Ile z tych kobiet stało się współwinnymi zbrodni popełnianych przez Niemców podczas wojny? Jak walczyły o władzę i wpływy? I jaka była cena za opór wobec reżimu? Odpowiedzi na te pytania poznacie już 27 kwietnia.


    Naziści byli mistrzami manipulacji, podwójnej moralności i fałszu. Wierzyli, że ich misją jest maskulinizacja życia w Niemczech. Hermann Goering kazał kobietom „złapać się za garnki, szufelkę i miotłę, a potem znaleźć męża”. A jednak wiele z nich aktywnie uczestniczyło w mordach i torturach.

     Autor przedstawia sylwetki takich osób, jak Magda Goebbels, która darzyła Hitlera uwielbieniem tak wielkim, że postanowiła, by szóstka jej dzieci umarła wraz z nim w bunkrze, gdy Rosjanie szturmowali Berlin w 1945 roku czy Maria Mandel, komendantka obozu koncentracyjnego, która przepadała za muzyką klasyczną, kazała więc orkiestrze złożonej z więźniów grać podczas apeli i egzekucji. Żydów traktowała jak zwierzęta domowe, a gdy się nimi znudziła, posyłała ich do komór gazowych.

     Paul Roland jest autorem ponad trzydziestu książek, w tym takich pozycji jak Hauntings, Naziści i okultyzm: ciemne moce III Rzeszy, Na tropie tajemnicy, In the Minds of Murderers, Najsłynniejsze duchy świata czy The Crimes of Jack the Ripper. Współpracuje jako niezależny felietonista i recenzent z licznymi brytyjskimi czasopismami, a jego teksty regularnie pojawiają się na łamach „Mail on Sunday”, „Kerrang!” oraz „Total Film”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz