sobota, 2 stycznia 2016

Trzynaście powodów - Kaseta 1 Strona A

     Nadszedł czas na kolejną pozycję poruszającą jakże popularny w książkach młodzieżowych temat samobójstw. Książki typu new adult w najróżniejszy, czasami zaskakujący sposób próbują przedstawić przeżycia i uczucia młodych ludzi, którzy zdecydowali się na opuszczenie tego świata. Krok po kroku patrzymy jak zbliżają się ku swojemu końcowi. Książka „13 powodów” również pokazuje czytelnikowi związek przyczynowo-skutkowy, jednak z pewnością wyróżnia się z pośród innych pozycji oryginalnym sposobem jego przedstawienia. Na czym on polega i jak całość wypada w ostatecznym rozrachunku? Zapraszam do wspólnego odsłuchania siedmiu kaset magnetofonowych i zawartych na nich trzynastu historii.


     Cała historia rozpoczyna się w dniu gdy Clay Jensen, główny bohater tej książki otrzymuje dziwną przesyłkę. W pudełku pozbawionym adresu zwrotnego znajduje bowiem siedem kaset magnetofonowych. Gdy odtwarza pierwszą z nich słyszy głos swojej zmarłej koleżanki Hannah Baker, po której samobójstwie nadal nie może się otrząsnąć. Nietrudno się domyślić jakie jest jego zaskoczenie gdy słyszy iż na kasetach dziewczyna zawarła trzynaście powodów swojej śmierci, trzynaście historii, których bohaterowie popchnęli ją swoim zachowaniem do odebrania sobie życia. A on jest jednym z nich. Jeżeli odsłucha kasety dowie się dlaczego znalazł się na tych nagraniach i jaka była jego rola w życiu i śmierci Hannah.

     I tak w raz z Clayem rozpoczyna się nasza wędrówka szlakiem wyznaczonym przez nieżyjąca już dziewczynę i jej nagrania. Każda strona kasety to inna historia i inny bohater. Hannah bez owijania w bawełnę wyciąga na światło dzienne brudy i występki znanych chłopakowi osób, całkowicie zmieniając jego światopogląd i opinie na temat otaczającego do świata i osób. Każdej historii towarzyszy rosnący niepokój i pytania: Dlaczego on też znalazł się na tych nagraniach? Co takiego zrobił? I dlaczego Hannah odebrała sobie życie?

     Owa niepewność i trzymanie czytelnika w napięciu bardzo przypadły mi do gustu. Przeplatające się myśli i czyny chłopaka opisywane w czasie teraźniejszym wraz ze snutymi przez Hannah historiami i jej odczuciami z początku zdawały się wywoływać lekki chaos w lekturze, jednak gdy tyko przyzwyczaiłam się do naprzemiennych, często wtrącających i przerywających sobie nawzajem wypowiedzi dwóch różnych bohaterów lektura okazała się bardzo porywająca. Ciekawy i nieco szokujący pomysł polegający na oparciu na oparciu fabuły na nagraniach zawartych na kasetach, będących jednocześnie testamentem i skargą martwej dziewczyny, niewątpliwie przyciąga uwagę. Dodatkowe napięcie i trzymanie w niepewności aż do niemalże samego końca sprawiały, że trudno było się od książki oderwać. Niestety to do czego większość osób może mieć zarzuty to samo zakończenie historii Hannah, a dokładniej powody dla których odebrała sobie życie.

     Nie chcę zdradzać zbyt wiele, ale przy ciekawym pomyśle na przedstawienie historii, trzymającej w napięciu fabule i dobrze wykreowanych bohaterach szkoda, ze książka nie utrzymała poziomu aż do samego końca, a poważny temat jaki porusza został poniekąd spłycony przez dość błahe powody, które kierowały bohaterką. Autor pragnął pokazać w swojej debiutanckiej powieści, że każdy czyn, słowo i gest ma znaczenie i wpływa na życie otaczających nas ludzi. Jesteśmy odpowiedzialni za to co robimy i nawet z powodu błahe sprawy, narastając mogą doprowadzić do katastrofy. Z jednej strony jest to ważna lekcja, która otwiera oczy na istotne problemy, z drugiej patrząc na to jak Hannah przedstawia niektóre sprawy mam ważenie, że z takim podejściem można wprawić człowieka w depresję bo nawet niewinny żart, bez złych intencji może być powodem czyjejś katastrofy.

     Co do samego wydania nie można mieć żadnych zastrzeżeń. Stoi ono na przyzwoitym poziomie, okładka przyciąga uwagę, a zastosowanie kursywy przy nagraniach sprawia, że całość jest łatwiejsza w odbiorze i czytelnik nie ma problemu rozpoznać kiedy kończy się i zaczyna wypowiedź kolejnego z bohaterów.


     „Trzynaście powodów” to bardzo dobry debiut, stanowiący inteligentną i poruszającą historię, która z pewnością wstrząśnie wieloma czytelnikami. Choć niepozbawiony błędów, z pewnością wzbudzi zachwyt wielu osób i będzie lektura, która na długo zapadnie wam w pamięć. Dlatego serdecznie zachęcam do „odsłuchania” testamentu Hannah Baker, jej trzynastu powodów i zdecydowaniu samemu jak wpłyną one na wasze życie.

Ocena: 7/10
Sara Glanc (Andromeda)

1 komentarz: