środa, 9 grudnia 2015

RPGranda - Realna sesja fantasy

     Świat literatury przynosi nie tylko duchową radość, lecz można dzięki niemu fizycznie przenieść się do opisywanych przygód. Wszystko można zawdzięczać ogólnodostępnym podręcznikom do gier fabularnych. Niesamowite sesje przeżywane w realnym świecie są doskonałą ostoją dla każdej osoby żądnej nietuzinkowego relaksu. A gdyby tak wszystkie opisywane zadania, potwory, towarzysze, czy wydarzenia były prawdziwe? Co jeśli gracze rzucający kostkami zostali by głównymi bohaterami fantastycznych wydarzeń, gdzie śmierć czai się tuż za rogiem? Czy odważysz się sięgnąć po książkę, która możne zmienić Twoje dotychczasowe życie? Jeżeli łakniecie odpowiedzi na owe pytania, to serdecznie zapraszam do lektury „RPGranda, czyli świat po drugiej stronie” autorstwa Dawida Czaji.

 
     Jednoznacznie głównym bohaterem tej nietypowej książki jest Jack. Już od pierwszych stron przygód wyróżnia się on z początkowego trio, w którego skład wchodzi jeszcze Mike, oraz Louis. Niestety niewiele mogę powiedzieć na jego temat, gdyż autor poskąpił tych informacji. Aby nie było zbędnych wątpliwości, chodzi mi tutaj o charakter, czy też stan tego bohatera sprzed opisywanych przygód.To samo dotyczy także jego towarzyszy, czy też genialnego naukowca Franco. Nie otrzymamy żadnej głębszej wzmianki na temat wyglądu, charakteru, czy też upodobań. Można to uznać za istotną wadę, lecz wbrew obiegowym opinią w tej książce sprawdza się to dobrze.

     Sytuacja ulega diametralnej zmianie, gdy nasi bohaterowie zostają wysłani do wnętrza gry komputerowej. W nierealnym świecie ich osobowości ulegają widocznym przekształceniom. Trudno doszukiwać się pierwotnych cech, gdyż stają się oni pionkami na planszy szalonego naukowca. Zmiana otoczenia nie czyni z nich bezmyślnych kukieł pozbawionych wolnej woli. W tym wypadku jest zupełnie inaczej. Wszystko bowiem ma toczyć się według reguł ustalonych przez świat gry.

     Oprócz niesamowitego trio na naszej drodze napotkamy wiele przeróżnych i niekiedy dziwnych postaci, które swoją oryginalnością mogą porazić. Lwią cześć z nich stanowią standardowe stwory zamieszkujące fantastyczne krainy. Mowa tutaj o krasnoludach, elfach, demonach, czy też trollach. Wśród nich autor postanowił umieścić kilka inteligentniejszych okazów, jednak są to typowe słupy, które kierują bohaterów ku obranemu celowi.

     Świat, który przyjdzie nam zwiedzać podzielić możemy na dwie zasadnicze części. Pierwsza z nich jest odbiciem realnego globu z wszystkimi jego problemami. W nim bohaterowie są zwykłymi nastolatkami, studentami. Druga odzwierciedla wymyślone uniwersum programu komputerowego. Tutaj każdy jest kimś innym, brak typowych kłopotów znanych z codziennego życia. Nie jest to zbyt wymyślne połączenie, brak tutaj innowacji. Na plus zaskakuje fakt, iż magiczne uniwersum kryje w sobie podwójne dno, które trzeba odkryć samemu.


     Historia przedstawiona na kartach tej książki jest dosyć dziwna, bowiem w pierwszej połowie trochę się w tym wszystkim pogubiłem i mój początkowy zapał szybko został tym ugaszony. Pomimo złego wrażenia całość nadrobiła sporo w drugiej połowie, gdyż wtedy wszystko zaczyna się wyjaśniać, co ogromnie mnie zaciekawiło. Sama akcja rwie do przodu jak stado koni, trudno narzekać na nudę. Brakuje zbędnych niedopowiedzeń, a wątki fabularne w taki czy inny sposób są wytłumaczone. Widać, że autor silił się na oryginalność, chciał stworzyć coś z niczego.

     W mojej opinii „RPGranda, czyli świat po drugiej stronie”, to bardzo nietypowe lektura, która kryje w sobie sporo interesujących rzeczy. Nie jest to genialne dzieło, lecz na pewno oryginalne. Ma swoje plusy i minusy, lecz przede wszystkim zaskakuje nietypowymi rozwiązaniami. Szczerze polecam każdemu maniakowi gier fabularnych i czytelnikom. Spore brawa należą się autorowi za chęci. Gdyby włożyć w całość więcej wysiłku, na pewno zaowocowało by to lepszym efektem końcowym.

Moja ocena: 1k10 +1
 
Artius


W tym miejscu pragnę podziękować wydawnictwu Psychoskok za przekazanie egzemplarza do recenzji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz