sobota, 24 października 2015

Quidditch przez wieki – własność biblioteki Hogwartu

     „Quidditch przez wieki” oraz „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”, to dwie cieniutkie książeczki ze świata jednego z najsławniejszych czarodziejów z historii literatury – Harrego Pottera. Poniżej przedstawiamy wam pierwszy z tych tytułów, przybliżający genezę i zasady gry uwielbianej przez bohaterów świata wykreowanego przez J. K. Rowling - quidditcha.


„Ostrzeżenie: Jeśli tę książkę podrzesz, porwiesz, postrzępisz, pogniesz, pomażesz, pobrudzisz, poplamisz, poślinisz czy popaćkasz, jeśli ja ciśniesz lub upuścisz lub w jakikolwiek inny sposób zbezcześcisz, uszkodzisz, czy potraktujesz bez należytego szacunku, możesz się spodziewać najbardziej surowych kar, jakimi dysponuję.
Irma Prince, bibliotekarka Hogwartu”


     Sięgając po „Quidditch przez wieki” przygotuje się na sporą dawkę historii. Dowiecie się bowiem o początkach latających mioteł, a następnie o pierwszych podniebnych grach z ich udziałem, które powoli musiały ustąpić miejsca, obecnie bezkonkurencyjnemu quidditchowi. Nie będzie to jednak koniec przygody z tą pozycją, autorka przedstawia bowiem czytelnikowi nie tylko genezę gry, ale jej zasady i elementy ją tworzące. Nie zabraknie ciekawostek i historii związanych zarówno z wielkimi zwycięstwami jak i sprawami, które niektórzy woleliby przemilczeć. W każdym sporcie znajdą się przecież tacy, którzy szukają jak najprostszej drogi do zwycięstwa, niekoniecznie uczciwymi sposobami. Lekcja ta ostatecznie zaprowadzi czytelnika do tego jak obecnie wygląda quidditch oraz jakie drużyny występują na świecie i zmagają się ze sobą w trakcie trwania Mistrzostw Świata w Quidditchu. Niezależnie od tego jak wielka jest wasza wiedza o świecie czarodziejów, z pewnością niektóre fakty was zaskoczą. Dla przykładu czy wiecie skąd się wziął zloty znicz i co było jego pierwowzorem?


     Książka porusza się w otoczce świata młodego czarodzieja, uzupełniając go i poszerzając wiedzę czytelników o świecie czarodziejów. Ciekawostką jest fakt, iż „Quidditch przez wieki” jest autorstwa J. K. Rowling, napisany pod pseudonimem Kennilworthy'ego Whispa. Nazwisko to nie będzie obce uważnym czytelnikom cyklu o Harrym Potterze, którzy od razu skojarzą, iż autorka chciała w ten sposób dodać publikacji realności, przekonując czytelnika, iż trzymana w rękach pozycja jest w rzeczywistości reprodukcją fikcyjnej książki trzymanej w bibliotece Hogwartu. Takich smaczków pozycja ma w sobie wiele, rozpoczynając od pseudonimu, idąc poprzez opinie o niej:
"Czytałam gorsze rzeczy"
Rita Skeeter
, wstęp napisany przez Albusa Dumbledorea i wiele, wiele innych. Fantazja i ogromna wyobraźnia autorki daje tutaj o sobie znać i czytając mamy wrażenie, że praktycznie z każdej strony puszcza ona do nas oczko nawiązując do sytuacji i osób znanych nam z serii, a także zacierając w zabawny sposób granice między światem magii, a mugoli, do których kierowany jest tytuł.


     Wydanie książki prezentuje się ciekawie. Okładka stylizowana, tak żebyśmy ulegli wrażeniu, iż rzeczywiście trzymamy reprodukcję książki ze Szkoły Magii i Czarodziejstwa oraz ilustracje znajdujące się wewnątrz książeczki, mimo swej prostoty dodają całości uroku i klimatu, czyniąc lekturę ciekawszą. Ciekawym faktem jest, iż dochód z tej pozycji przekazywany był dla fundacji Comic Relief. Miło było więc pomyśleć, że sięgając po ten tytuł wspomagało się potrzebujących. Niestety obecnie jest to tylko ciekawostka, gdyż obecnie książki te są raczej trudno dostępne i zainteresowanym pozostaje polowanie na egzemplarze z drugiej reki.


     Książka z pewnością będzie miłym dodatkiem dla fanów młodego czarodzieja i kolekcjonerów, który nie spoczną, póki nie zdobędą jak największej ilości przedmiotów związanych z ukochanym uniwersum. Dla pozostałych osób „Quidditch przez wieki” będzie ciekawostką, nad która spędzą kilka miłych chwil, jednak nie wywoła on jakiś nadzwyczajnych emocji. Z pewnością należy się plus za ciekawy pomysł i rozwinięcie kwestii poruszanych w książkach pani Rowling, jednak nie da się ukryć, że przygoda z tą pozycją jest bardzo krótka.

Ocena: 7/10
Andromeda

1 komentarz:

  1. Pilnie kupie książkę "Quidditch Przez Wieki" mogę sporo zapłacić. Proszę napisać do mnie maila, nawet jest bedzie zawierał odmowę.

    Iwonarzymanek@gmail.com

    OdpowiedzUsuń