niedziela, 25 października 2015

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć – mugole a fantastyczne zwierzęta

     Po „Quidditch przez wieki”, nadszedł czas na drugą pozycję poszerzającą wiadomości o świecie młodego czarodzieja Harrego Pottera. Tym razem przyjdzie nam zapoznać się z niezwykłymi stworzeniami i ich zwyczajami szczegółowo opisanymi w książce „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”. Zapraszamy do lektury!


     „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” to nie tylko pozycja przydatna dla uczniów Szkoły Magii i czarodziejstwa Hogwart, ale także niezbędnik w domu każdego prawdziwego czarodzieja. Bo nawet jeżeli nie jesteśmy tego świadomi fantastyczne zwierzęta są wokół nas i często oddziaływają na nasze życie. Problemy z ogródkiem, ginące przedmioty? Warto sprawdzić czy przyczyna leży po stronie niespodziewanego domownika. Nie wspominając już o wiedzy, która powie nam czy warto próbować samemu zmierzyć się z napotkaną istotą, a kiedy najlepszym wyjściem jest wziąć nogi za pas i powiadomić o wszystkim odpowiednie służby.


     Zacznijmy jednak od początku. W książce poza wstępem autorstwa Albusa Dumbledorea dowiemy się czym tak naprawdę jest magiczne stworzenie oraz kiedy mamy do czynienia z tytułowym zwierzęciem, a które gatunki, mimo zwierzęcych cech zaliczone zostały do istot myślących i jak do tego doszło. Przedstawiona zostanie także historia koegzystencji czarodziejów, mugoli i fantastycznych zwierząt oraz sposoby chronienia tych ostatnich przed sobą. Zarówno mugole, jak i fantastyczne zwierzęta potrafią być dla siebie niebezpieczne, choć, zazwyczaj to Ci pierwsi są poszkodowani w przypadku kontaktu. Główną część tej niewielkiej książeczki stanowi jednak spis fantastycznych zwierząt wraz z ich klasyfikacją - Newt Skamander opisał w niej siedemdziesiąt pięć gatunków, wśród których przeczytamy zarówno o tych spotkanych podczas lektury książek o Harrym Potterze, jak i zupełnie nieznane nam istoty.     „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” tak samo jak „Quidditch przez wieki” to książki autorstwa J. K. Rowling napisane pod pseudonimem w celu nadania autentyczności tej niewielkiej książęce. Wydanie prezentuje się bardzo ładnie. Czerwona okładka wita nas nalepą z informacją iż trzymamy w dłoniach egzemplarz należący do Harrego Pottera, a liczne uwagi pisane na marginesach kartek tylko to potwierdzają. Nie zabrakło także oszczędnych, ale klimatycznych ilustracji przedstawiających niektóre z opisywanych istot.


     Po raz kolejny czytelnik otrzymuje książeczkę, która będzie miłym dodatkiem do kolekcji każdego fana serii o Harrym Potterze oraz ciekawostka dla pozostałych czytelników. Czytając o niezwykłych stworzeniach i ich zwyczajach z pewnością pobudzicie swoją wyobraźnię do działania oraz spędzicie kilka miłych chwil. Liczne smaczki i nawiązania do oryginalnych książek to kolejne plusy przemawiające za sięgnięciem po „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”, pomimo iż przygoda z nimi nie będzie należała do długich.

Ocena: 7/10
Andromeda

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz