sobota, 7 marca 2015

Pet Shop of Horrors tom 1 –niezwykły sklep w mrocznych zaułkach Chinatown



     W lipcu 2013 roku na rynku pojawił się pierwszy tom, rozpoczynający 10 tomową serię Pet Shop of Horrors autorstwa Akino Matsuri. Tytuł ten niewątpliwi wyróżnia się spośród innych dostępnych na rynku mangowym, między innymi ze względu na fakt, iż autorka poza ciekawą historią oferuje czytelnikom wyprawę z na pogranicza jawy i koszmarnego snu, która odsłoni najciemniejsze strony ludzkiej natury.

      Poniżej prezentujemy recenzję pierwszego tomu. Mam nadzieję, że tak jak ja, pokochacie tajemniczego Hrabiego D i jego niezwykły sklep ze zwierzętami, w mrocznych zaułkach Chinatown.



     W mrocznych zaułkach Chinatown ekscentryczny Hrabia prowadzi sklep z tajemniczymi, przerażającymi kreaturami. Nie są one jednak dostępne dla każdego – aby zostać ich właścicielem, należy spełnić specjalne warunki. Przede wszystkim jednak kupujący muszą odznaczać się dużą odwagą, bo humanoidalne zwierzęta mogą stanowić zagrożenie dla ich życia...

     Tak w wielkim skrócie można opisać fabułę mangi. Na pierwszy tom składają się cztery historie, każde o innym zwierzęciu i jego właścicielu, które pozwolą nieco lepiej poznać Nam tajemniczego Hrabiego i jego sklep, a także przyjrzeć się lepiej jego klientom, którzy bynajmniej wyróżniają się z tłumu. Do sklepu trafiają, bowiem ludzie targani najróżniejszymi emocjami, jak rozczarowanie, ambicja, żal, a przede wszystkim miłość. I każdy z nich szuka u Hrabiego ucieczki od rzeczywistości, licząc, że magiczne stworzenie zastąpi to, co utracili w życiu.

Sen/Dream

     Pierwsza historia opowiada o młodej, znudzonej i nieco rozkapryszonej pannie z bogatego domu, która, pomimo iż ojciec kupuje jej wszystko, na co ma ochotę nie może powiedzieć, że jest szczęśliwa i zadowolona z życia. Przez przypadek jej losy zetkną się z Hrabią D, u którego zakupi niezwykłego ptaka. Jednak nawet niezwykłe zwierze, nie będzie wstanie zamienić życia w wymarzony sen, wręcz przeciwnie brutalnie uświadomi bohaterkę jak okrutne bywa życie.


Rozpacz/Despair

     Rozpacz będąca motywem przewodnim drugiego opowiadania przybliży Nam historię aktora, którego nękają upiory przeszłości, a przede wszystkim obraz swojego dawnego sukcesu, który kładzie się cieniem na jego ówczesne życie, zmieniając go w coraz większego odludka, niemogącego znaleźć wspólnego języka z innymi ludźmi. Dopiero wśród gadów, które namiętnie hoduje czuje się szczęśliwy, zwłaszcza odkąd jego kolekcja powiększyła się o jeden niezwykły okaz. W tym opowiadaniu, poznamy także detektywa Leona Orcota, który od tej pory niczym cień, będzie podążał za Hrabią, próbując powiązać prowadzony przez niego interes z serią tajemniczych zabójstw.


Córka/Daughter

     Córka to z pewnością najbardziej makabryczne ze wszystkich opowiadań zawartych w tym tomie. Poruszony tutaj zostanie problem nadopiekuńczości i złego wychowania, będzie także mowa o narkotykach i konsekwencjach, jakie wynikają z podejmowanych przez każdego człowieka decyzji. Bo nawet, jeżeli przyświecają Nam najlepsze intencje, możemy czynić największe zło.


Trzynastka/Dreizehn

     Ostatnia historia, stanowi swojego rodzaju odskocznię, od mrocznego klimatu, którym przesiąknięte były poprzednie opowiadania. Tym razem będziemy towarzyszyć spadkobierczyni pokaźnego spadku, która była świadkiem morderstwa swoich rodziców. W wyniku traumy związanej z tym wydarzeniem dziewczyna straci wzrok, lecz dzięki pomocy Hrabiego i nietypowego ochroniarza jej historia zakończy się szczęśliwie.


     Jak widać autorka w swoich opowiadaniach trzyma się prostego schematu. Każda historia dotyczy jednego zwierzęcia i jego właściciela. Elementem, który je łączy je wszystkie jest sklep oraz postać Hrabiego, a od drugiego opowiadania także detektywa Leona. Mimo to, każda historia jest wyjątkowa i od samego początku trzyma czytelnika w napięciu. Główny bohater intryguje i nie można się doczekać, aż dowiemy się o nim czegoś więcej. Niestety na to trzeba będzie poczekać w kolejnych tomach. Choć może i jest to plus, dobrą lekturą, jak posiłkiem, trzeba się delektować, a ta manga bynajmniej na to zasługuje.

     Pisząc o Pet Shop of Horrors nie można także zapomnieć o oprawie graficznej. Choć manga do najmłodszych nie należy i kreska różni się od tego, co prezentują obecnie wydawane tytuły, trudno jej odmówić uroku. Postacie jak i tła rysowane są niezwykle szczegółowo i starannie i aż miło zatrzymać się na dłużej przy niektórych stronach. W szczególności dotyczy to zwierząt, które często wzorowane są na mitycznych stworzeniach. Także bohaterowie, w tym sam Hrabia są niezwykle przystojni i pobudzają wyobraźnię.

     Samo wydanie także zasługuje na to by je docenić. Obwoluta, choć stanowi jedyny kolorowy element mangi już na pierwszy rzut oka zachęca czytelników pięknymi kolorami i wizerunkiem Hrabiego w towarzystwie jednego ze swoich zwierząt. Poza tym na skrzydełkach obwoluty znajdziemy krótki opis tomiku. Warto także zerknąć pod obwolutę, gdzie znajdziemy dodatkową ilustrację.

     Ciekawym dodatkiem jest także katalog zwierząt umieszczony na ostatnich stronach, który wszystkim zainteresowanym przybliży pojawiające się wewnątrz mangi stworzenia.   

     Dla mnie Pet Shop of Horrors to zdecydowany numer jeden, spośród wszystkich dostępnych na rynku tytułów i z niecierpliwością wyczekuję każdego, kolejnego tomu. Dlatego i Was pragnę gorąco zachęcić po sięgnięcia po tą wyjątkową serię. Dlatego nie wahajcie się i śmiało odwiedźcie Sklep zoologiczny Hrabiego D. Nie będziecie zawiedzeni, ponieważ:

„To Chinatown. Miejsce, gdzie dzieją się rzeczy, przekraczające granice ludzkiej wyobraźni. Z pewnością znajdziemy dla Państwa zwierzę, które odpowiada Waszym ukrytym pragnieniom.”    

Ocena: 10/10
Andromeda

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz