środa, 14 września 2016

MG oraz Agata Tuszyńska prezentują: JAMNIKARIUM

Kilka dni temu zapraszaliśmy Was na spotkanie z Agatą Tuszyńską, autorką książki Jamnikarium do Muzeum Literatury w Warszawie. Wydaje się jednak, że należy się Wam jeszcze kilka słów o samej książce.


Z pewnością każdy czytający te słowa dobrze wie, iż Agata Tuszyńska to pisarka, poetka, reportażystka, autorka bestsellerowych biografii I.B. Singera, Ireny Krzywickiej, Wiery Gran, narzeczonej Bruno Schulza, a także autobiograficznych: Rodzinnej historii lęku i Ćwiczeń z utraty.

Nieco mniej znany może być fakt, że od ponad dziesięciu lat jej życiu towarzyszy jamnik Lonia, poniekąd współautor książki, o której mowa.

Jej tematem jest bowiem jamnikolubstwo! Bo co łączy Picassa, Czechowa i Marlona Brando, królową Wiktorię, Marilyn Monroe i Coco Chanel? Uwielbienie dla jamników! Warhol i Hockney, Fałat i Potworowski cierpieli na podobną skłonność. Także K.K. Baczyński i Stanisław Lem, Jerzy Waldorff i Sławomir Mrożek… Dotknięta nią była również Michalina Wisłocka, Beata Tyszkiewicz i Monika Żeromska. I wielu, wielu innych.

Co sprawia, że uzależniali się od jamników? Dlaczego zwykle nie poprzestawali na jednym?

„Błędem, który wciąż powtarzamy, jest spodziewanie się od ludzi wierności uczuć - przecież od tego Bóg dał ludziom psa” - pisała Magdalena Samozwaniec.

Jamnikarium będzie miało premierę 28 września.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz