W ogólnodostępnej literaturze wiele pozycji podejmuje tematy historyczne, lecz nie zawsze ich opracowanie jest rzetelne. Tak naprawdę omawiany okres został starty z kart historii poprzez licznych cenzorów. Prawda musi być przecież wygodna i dostosowana do obecnej władzy, dlatego większość sumiennych opracować została zaprzepaszczona. Na szczęście dzięki wytrwałości wiernych i oddanych sprawie badaczy udaje się odtworzyć, czy też odzyskać, oryginalne dokumenty z minionych lat. Owe nieocenione źródła historyczne są podstawą do stworzenia fachowej literatury. Aby nie wprowadzać zbytniego zamieszania, przejdźmy do konkretnych rozważań.
„My, reakcja. Historia emocji antykomunistów w latach 1944-1956” to sporych rozmiarów publikacja, w skład której wchodzi 47 tematycznych rozdziałów. Aby nie zamieniać tej recenzji w ich spis mogę zdradzić, że ich różnorodność obejmuje naprawdę spory odcinek czasu. Wspomniana różnorodność odnosi się w stosunku do okresu, gdyż zawarta tematyka pozostaje jednolita. Niektórzy czytelnicy mogą stwierdzić, że takie monotematyczne podejście znudzi po dłuższym okresie i jest to zwykłe rozpisywanie się. Od razu pragnę utwierdzić wszystkich niedowiarków w przekonaniu, że tak nie jest. Rzetelność i trud pracy włożony w tworzeniu tej książki widać gołym okiem. To świetnie oddana, sprężona literatura, która zawiera mnóstwo cennych informacji.
Po skonsumowaniu tej książki moja świadomość historyczna znacznie się pogłębiła, bowiem o wielu rzeczach dowiedziałem się po raz pierwszy przy lekturze. Świadczy to o profesjonalności autora, oraz jego zagłębieniu się w temat. Nie jestem zbytnim fanem tego typu literatury, jednak tutaj niesamowicie się wciągnąłem. Całość pomimo rozmiarów czyta się bezproblemowo i gładko. Na pochwałę zasługują liczne przypisy, dzięki którym możemy samodzielnie rozwinąć interesujący nas temat. Skuszę się o stwierdzenie, iż jest to nowoczesna encyklopedia historyczna minionych lat. Przystępność użytego języka nie odpycha, nie żałuje żadnej minuty spędzonej na lekturze tego dzieła.
Według mnie „My, reakcja. Historia emocji antykomunistów w latach 1944-1956”, to fenomenalna powieść historyczna, która zasługuję na najwyższe nagrody. To honor oddany zapomnianym wydarzeniom i osobom. Ta niesamowita wycieczka po przeszłości uświadamia już przy pierwszym kontakcie z nią. Dzięki lekturze dowiedziałem się wiele, a najbardziej boli fakt, że tak naprawdę mało wiedziałem o dziejach mojego kraju. Serdecznie dziękuję panu Piotrowi za napisanie tej książki. Dzięki niej moje podejście do pewnych spraw uległo diametralnemu przeobrażeniu.
Moja ocena: 10/10
Artius
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz