czwartek, 5 listopada 2015

My, reakcja - historia emocji antykomunistów w latach 1944-1956 - premiera 9 listopada

Przedstawiamy nowość od wydawnictwa Zysk i S-ka. "My, reakcja - historia emocji antykomunistów w latach 1944-1956" to opowieść o świecie ludzi, którzy odrzucili powojenny komunizm. Niezwykła lekcja historii napisana przez Piotra Semkę do sprzedaży trafi 9 listopada.


Pierwsza tak szeroka panorama losów Polaków zmagających się z komunizmem w latach 1944-1956.

To książka skierowana do czytelnika, który chciałby zrozumieć, przed jakimi dylematami stali Polacy wierni idei niepodległości, utożsamiający się z Kościołem katolickim i przeciwstawiający się dominacji przywiezionego z Moskwy marksizmu. To książka dla tych, którzy podjęli kult „żołnierzy wyklętych”. Piotr Semka prezentuje jednak znacznie szerszą panoramę społecznego oporu niż tylko oddziały zbrojne. Oprócz konspiratorów z AK, WiN, NSZ i NSW ukazuje działaczy PSL, ludzi wiernych Kościołowi, przedstawicieli przedwojennych elit, ziemian, ludzi prywatnej inicjatywy i konserwatywnych pozytywistów. Podejmuje polemikę z książkami „rewizjonistów”, odrzucających tradycje powstania warszawskiego i negujących wybory Polaków w czasie II wojny światowej.

Autor przyjął wizję inną niż ukazywanie lat stalinowskich poprzez kolejne etapy działań PZPR, zetempowskich pochodów, a potem rozliczeń pomiędzy byłymi marksistami. W książce głos mają nie tylko dokumenty i wydobyte z archiwów wspomnienia, lecz przede wszystkim żywi ludzie. Do niektórych Piotr Semka dotarł w ostatniej chwili.

To opis dramatu niepodległościowej elity – ich marzenia o wolnej Polsce pozostają dla nas zobowiązaniem do dziś.
Prof. Jan Żaryn

Znakomita, bo utkana z faktów i relacji epopeja „reakcjonistów” – ludzi wymazywanych z kart historii wspólnym wysiłkiem komunistów i „salonu”.
Rafał Ziemkiewicz

Tylko Piotr Semka umie tak sprawnie łączyć opowieść historyczną i analizę socjologiczną z obserwacją psychologii społecznej.
Jacek Karnowski

Obok tomików Herberta, analiz prof. Pawełczyńskiej można teraz postawić książkę Semki: wielki hołd złożony ludziom prawym, którzy musieli żyć „prawem wilka”. Historia o nich już głucho nie milczy.
Prof. Andrzej Nowak

Dzięki takim książkom zaczynamy wreszcie odzyskiwać zbiorową pamięć.
Bronisław Wildstein

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz