piątek, 3 lipca 2015

Duchowe wędrowanie - Słowo religijne ojca Dostatniego


„Duchowe wędrowanie” to osobiste teksty Ojca Tomasza Dostatniego, które przez lata były publikowane na łamach wielu tygodników i miesięczników religijnych. Zebrane i wydane przez wydawnictwo Zysk i S-ka.


     Wybór osobistych esejów dominikanina, ojca Tomasza Dostatniego z okazji 25. rocznicy świeceń kapłańskich, które ukazały się na łamach różnych czasopism m.in. „Tygodnika Powszechnego”, „Kontynentów”, „Akcentu”, „Gazety Wyborczej”, „W drodze” w latach 2005-2015.

      „Słowo religijne u ojca Dostatniego brzmi mocniej i prawdziwiej na tle laickim, świeckim niż oficjalnym, politycznym, bo przynajmniej nie zachodzi podejrzenie, że manifestowana katolickość jest prorządowym ukłonem”.
                                                                                                                               Tadeusz Sobolewski

      „Czym jest wiara w tym najbardziej fundamentalnym sensie? To jest wiara w istnienie. Wiara, że się żyje dla czegoś. I wiara w to, co nabywamy z pewnym doświadczeniem życiowym. Tego się nie uzyskuje momentalnie. Wiara, że coś poza życiem dotykalnym, namacalnym jeszcze istnieje. To jest taka najbardziej podstawowa dla mnie definicja wiary”.
                                                                                Ryszard Kapuściński

      Tomasz Dostatni (ur. 1964) – dominikanin, mieszka od lat w Lublinie. Prowadzi Fundację „Ponad Granicami”. Publicysta, duszpasterz inteligencji, dziennikarz. Mieszkał pięć lat w Pradze. W latach 1995-2000 kierował wydawnictwem „W drodze”. Autor programów telewizyjnych „Rozmowy w drodze”. Współorganizator spotkań-debat m.in. „Przekraczać mury”, „Europa, ale jaka?”, konwersatorium „Przedsiębiorczość -Kultura-Religia” (wspólnie z PKO BP), a także w ramach konfrontacji teatralnych cyklu „Jak żyć?”. Organizuje „Debaty Dwóch Ambon”. Uczestnik ruchu ekumenicznego i dialogu z innymi religiami oraz dialogu społecznego. W 2012 r. laureat „Angelusa” w kategorii: Człowiek kultury medialnej. Autor książek m.in.: Zza bramy klasztoru, Przekraczać mury, rozmów z Dominikiem Duką OP - Tradycja jest wezwaniem, z Szewachem Weissem - W dwóch światach, z Tomaszem Halíkiem - Różnorodność pojednana. Jest aktywnym uczestnikiem polskiej debaty publicznej, społecznej i religijnej. Przyjaciel artystów, dziennikarzy, ludzi „niepokornych”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz