środa, 10 czerwca 2015

Tradycje kulinarne Korei - wyprawa po głębię smaku     Serdecznie zapraszam na wspólną wycieczkę do jednego z krajów Azji - Korei. Będzie to wyprawa nietypowa, ponieważ uderzy ona w szczególności w Wasze kubki smakowe. Wraz z autorką książki "Tradycje kulinarne Korei" poznamy nie tylko zwyczaje i zasady towarzyszące spożywaniu posiłków przez mieszkańców tamtego pięknego kraju, ale i sami będziemy mogli ich skosztować, dzięki zawartym wewnątrz przepisom. Wyprawa po smakach Korei z pewnością spodoba się nie tylko pasjonatom Orientu.     Zanim jednak kultura Korei uderzy w czytelnika feerią smaków, kolorów i zapachów bijących z tamtejszych dań, tak jak przy każdej wyprawie należy dowiedzieć się nieco o miejscu, do którego się wybiera. Pod tym względem książka nie zawiedzie czytelnika, a autorka dostarcza komplet podstawowych informacji, w prosty i przystępny sposób, jednocześnie zachęcający wszystkich zainteresowanych do poszerzania wiedzy we własnym zakresie. Początek książki stanowi więc zbiór informacji o położeniu geograficznym Korei, kalendarza, który jak się przekonacie ma ogromne znaczenie jeżeli chodzi o spożywane potrawy czy uwarunkowaniach klimatycznych determinujące to, co mieszkańcy mogą położyć na talerz. Szczególną uwagę poświęcono również filozofii kuchni koreańskiej, która determinuje nie tylko składniki, jakie zostaną użyte do przyrządzenia dania, ale i sposób i kolejność ich podania.


     Zaopatrzeni w takie informacje możemy przejść do "dania głównego", czyli kulturoznawczej wyprawy przedstawionej zawartością talerzy, półmisków i szeroko rozumianej zastawy jaką znajdziemy na koreańskim stole. Pisząc o "Tradycjach kulinarnych Korei" należy sprostować, że nie jest to książka kucharska, a książka o kuchni.  Magdalena Tomaszewska-Bolałek prowadzi czytelnika przez ponad trzystu-stronicową książkę przybliżając mu grupy surowców spożywczych i ich miejsca w koreańskiej kulinarnej, zaczynając od tej tradycyjnej, a kończąc na współczesności. Jak już wspominałam na wstępie, całość dodatkowo zawiera przepisy, dzięki którym można spróbować przysmaków Korei we własnym domu. Dużym plusem jest także fakt, iż nazwy wymienianych produktów i potraw, podane są w obu językach – po koreańsku i po polsku, w przypadku tych, które posiadają polskie odpowiedniki.     Najciekawszy jednak według mnie jest rozdział kończący książkę, w którym poza tradycyjnym sprzętem stosowanym w kuchni, autorka omawia zasady zachowania się przy stole. Kultura spożycia posiłku jest bardzo ważna niezależnie od rejonu świata w którym się znajdujemy, a Europejczyk wybierając się do Korei może mocno się zaskoczyć odmiennymi od tego co spotykamy na co dzień  regułami.


     Wydanie z pewnością zasługuje na uwagę. Książka jest pięknie ilustrowana i czasami aż trudno oprzeć się, żeby nie nacieszyć dłużej oczu zamieszczonym wewnątrz zdjęciom i powrócić do dalszej lektury. W dodatku czytając o składnikach i potrawach nie spotykanych w kulturze Europejskiej ciężko byłoby docenić to, co przedstawia autorka właśnie bez wspomnianych fotografii.


     "Tradycje kulinarne Korei" to ciekawa pozycja, która ma szanse spodobać się nie tylko pasjonatom kultury krajów Orientu, ale także wszystkim tym, którzy pragną przeżyć niezwykłą wyprawę i skosztować obcej kultury. Azja zaskakuje nie tylko swoim pięknem, ale i zwyczajami tak odmiennymi od tego, co znamy z Europy i dzięki temu tym bardziej nas fascynuje.

Ocena:8,5/10
Andromeda
Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Hanami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz